Indlæser Begivenheder

« Alle aktiviteter

  • Denne begivenhed er allerede afholdt.

DH Aarhus – temaaften med Thorkild Olesen omkring den handicappolitiske rammeaftale

3. september 2024 kl 18:00 - 21:00

Gratis

Danske Handicaporganisationer Aarhus

Inviterer til temaaften med Thorkild Olesen omkring den handicappolitiske rammeaftale.

På grund af ferien er der allerede nu åben for tilmeldingen til vores temamøde med formanden for DH Thorkild Olesen, som tirsdag, den 3 september kl. 18 – 21 vil komme og fortælle om den indgåede handicappolitiske rammeaftale, implementeringen heraf- og ikke mindst hvordan vi i DH Aarhus, vores handicapråd og lokale tilknyttede organisationer / foreninger fremadrettet strategisk kan arbejde hermed.

Vi håber vi bliver rigtig mange til mødet, da det er vigtigt at vi står sammen og samarbejder i forhold til rammeaftalen. Udover Jeres bestyrelsesmedlemmer er alle medlemmer af Jeres lokale foreninger er selvfølgelig velkommen.

Traditionen tro serveres der kaffe, lidt sødt, smørrebrød og sodavand og mødet foregår i det store lokale ovenover svømmehallen på Marseligborg Centeret, Evald Krogs Gade 9, 8000 Aarhus C.

 

Tilmelding til arrangementet er senest den 23 august og sendes til: dh-aarhus@handicap.dk

Detaljer

Dato:
3. september 2024
Tidspunkt:
18:00 - 21:00
Pris:
Gratis

Sted

Marselisborg Centret
Evald Krogs Gade 9
Aarhus C, 8000
+ Google Maps

Arrangør

DH Aarhus v. Mogens Toustrup
Telefon
29208888
E-mail
dh-aarhus@handicap.dk

Vil du med til Bruxelles og se parlamentet i efteråret 2025?
STEMSE RESULTAT

Dyrker du motion?
STEMSE RESULTAT
Skip to content